Dzirdes defekti

Dzirdes traucējumu pakāpes

 1. Normāla dzirde: nav dzirdes problēmu, labi dzird
 2. Vieglas pakāpes dzirdes traucējums (15 – 40 dB)
 3. Vidējas pakāpes dzirdes traucējums (41 – 55 dB)
 4. Vidēji smagas pakāpes dzirdes traucējums (56 – 70 dB)
 5. Smagas pakāpes dzirdes traucējums (71 – 90 dB)
 6. Izteikti smags dzirdes traucējums (no 91 dB)
Dzirdes traucējumu veids ir atkarīgs no tā, kurā no auss daļām ir bojājums.
1. Sensoneirāla vājdzirdība – traucējums iekšējā ausī (gliemezī) vai nervu ceļos no iekšējās auss uz smadzenēm – pastāvīgs traucējums, ko nevar izārstēt.
Sensoneirāli dzirdes traucējumi ir, ja izmainīta dzirdes nerva, jutīgo dzirdes matiņšūnu darbība un skaits. Sensoneirālu vājdzirdību var kompensēt, lietojot digitālās dzirdes tehnoloģijas, dzirdes aparātus.

2. Konduktīva vājdzirdība– vadīšanas traucējums, kad skaņa netiek novadīta caur ārējas auss kanālu uz bungplēvīti uz vidusauss kauliņiem – var arī ārstēt medicīniski vai ķirurģiski.

Konduktīvi dzirdes traucējumu iemesli:
 • auss kanālā ir sēra korķis,
 • lidojuma laikā ir aizkritis Eistāhija kanāls,
 • būtiski izmainīta bungplēvīte, piemēram, sarētojums,
 • pārtraukts dzirdes kauliņu savienojums,
 • diagnosticēta otoskleroze,
 • vidusauss iekaisuma gadījumā,
 • citi cēloņi.

Daudzos gadījumos konduktīvus dzirdes traucējumus var novērst vai mazināt ķirurģiski un ar medicīnisku terapiju. Tāpat daudzos konduktīvas vājdzirdības gadījumos jālieto digitālās dzirdes tehnoloģijas.

3. Jaukta tipa vājdzirdība – traucējums ārējā vai vidusausī kombinējas ar iekšējās auss vai nervu vadīšanas ceļu traucējumiem.

4. Vienpusējs dzirdes traucējums – traucējums vienā ausī.

Ausij anatomiski ir trīs daļas: ārējā auss, vidussauss un iekšējā auss. Lai labi dzirdētu ir jābūt brīvai ārējās auss ejai, veselai un kustīgai bungplēvītei, funkcionējošiem dzirdes kauliņiem. Kortija orgānā atrodas matiņšūnas, kas ir dzirdes receptori. Iekšējā ausī mehāniskās skaņu svārstības tiek pārveidotas elektriskā impulsā, ko pa dzirdes nervu novada uz dzirdes centru galvas smadzenēs.

Vidēji cilvēkiem pēc aptuveni 50 gadu vecuma mainās maņu uztvere. Tas nozīmē, ka ir grūtāk saklausīt spalgākas, augstākas skaņas. Jāņem vērā, ka cilvēka veselības stāvokli nosaka ne tikai bioloģiskais vecums, bet arī medicīnas anamnēze, ģenētika, vide, psiholoģiskā izturība un citi faktori. Daudzreiz cilvēki, kuri ikdienā atrodas klusākā vidē, dzird labāk nekā cilvēki, kuri nemitīgi ir skaļā vidē. Dzirde darbojas arī tad, kad cilvēks guļ.

Viens no faktoriem, kas samazina dzirdes uztveri, ir pārmērīga mūzikas austiņu lietošana. Principā labāk klausīties audio resursus izkliedētā variantā, tātad bez austiņām. Ja izdomājiet lietot austiņas, tad ausi visaptverošas austiņas var lietot aptuveni 40 minūtes dienā ar skaņas līmeni līdz 80 decibeliem.
Ir daudz paradoksu saistībā ar dzirdi, piemēram, simfoniskā orķestra mūziķiem var vairāk pazemināties dzirdes uztvere salīdzinājumā ar rokmūziķiem vai rūpnīcu darbiniekiem. Kāpēc? Tāpēc, ka augstu frekvenču skaļa skaņa ir spēcīgāka, nepatīkamāka, kā arī stīgu orķestrim ir salīdzinoši ilgi mēģinājumi.
Zinātniski pierādīts fakts: ja par dzirdes traucējumiem ilgstoši neliekas ne zinis, tad dzirdes nervs pamazām regresē. Savlaicīga diagnostika un rehabilitācija nodrošina cilvēkam labāku dzirdi un labāku dzīves kvalitāti.
Dzirdes profilaksei būtiski klusuma mirkļi, kvalitatīvs miegs, fiziskās aktivitātes, B grupas un A, C, E vitamīni, asinsriti uzlabojoši preparāti.

Ikdienas raksti

Sākas pieteikšanās nometnei “Mūsu maņa – dzirde!”

Sākas pieteikšanās nometnei “Mūsu maņa – dzirde!”

Tikšanās ar Nacionālā apvienība Rīga !

NA Rīgas domes deputāti un Rīgas nodaļas biedri uzklausīja biedrību RVNB “Redzi mani” un Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv” priekšlikumus un ierosinājumus vides pieejamības uzlabošanai Rīgā, kā arī citos biedrībām aktuālos jautājumos. Paldies par konstruktīvo sarunu!

https://www.facebook.com/baiba.bicena

https://www.facebook.com/pasvaldibuvelesanas

https://www.facebook.com

Svinibas!

2016. gada 3 septembrī “Sadzirdi.lv” svin savu 2 dzimšanas dienu!!! Hip, hip urrāā!