25. februāris - Starptautiskā kohleāro implantu diena

Kohleāros implantus, kuri pat no dzimšanas nedzirdīgiem cilvēkiem palīdz dzirdēt, Latvijā izmanto jau vairāk nekā 20 gadus. Pirmajos gados vecāki operācijai un implantam vāca ziedojumus, bet nu jau daudzus gadus tā tiek apmaksāta ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.
Pirmie bērni, kuriem implantu
ieoperēja pavisam maziem, šobrīd jau izauguši. Mareks Birulis studē Liepājas
Universitātē un mācās par skolotāju. Marija Satibaldijeva beidza augstskolu
Nīderlandē. Parastās skolas beiguši vairāki bērni, kuri spēj gan klausīties,
gan runāt. Arī ar mūziku viņi var nodarboties. Piemēram, Elizabete Ūbele spēlē
flautu.
Bērniem uz šo operāciju nav rindas.
Pagājušajā gadā tika sakārtots implanta ārējās daļas remonta un nomaiņas jautājums: tagad arī pieaugušie to var mainīt ik pēc astoņiem gadiem.
Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas Sadzirdi.lv biedri regulāri tiekas ar Ziemeļvalstu vājdzirdīgajiem cilvēkiem, no kuriem daudzi lieto implantus. Šāda tikšanās pērn notika Rīgā. Somijas pārstāvji pastāstīja, ka implanta operācijām ir ļoti augsta rentabilitāte: cilvēki, kuriem tā izdarīta, spēj ātri un veiksmīgi atgriezties sabiedriskajā dzīvē. Somijā vecākais cilvēks, kuram šāda operācija izdarīta, bijis 90 gadus vecs. Pēc mūsu rīcībā esošajām ziņām, Latvijā vecākajam cilvēkam bijuši 72 gadi.
Reizēm gan rodas kādas dīvainas problēmas ar invaliditātes piešķiršanu. Piemēram, nesen pilngadību sasniedza divi bērni no vienas ģimenes, kuri abi bija piedzimuši nedzirdīgi, abi kopš mazotnes lietoja implantus, abi labi runāja un bija mācījušies parastajās skolās. Kā viņu mamma raksturoja: abi vienādi. Taču vienam invaliditāte piešķirta uz mūžu, otram – uz pieciem gadiem. It kā pēc pieciem gadiem viņš bez dzirdes protēzes palīdzības varētu kļūt dzirdīgs! Implants, lai cik labs tas būtu, tomēr ir tikai tehniskais palīglīdzeklis.
Atgādinasim pirms dažiem gadem uzņēmtos video, no socialā projekta "Sadzirdi mani"", kurā runā bērni ar koleārajiem implantiem:
Sociālais projekts SADZIRDI MANI. Stāsta četri bērni ar dzirdes implantiem - Jaunumi - Sadzirdi.lv