25. februārī tiešsaistē plkst. 19-20 pēc Latvijas laika notiks arī starptautisks vebinārs Kohleārie implanti: lietotāja pieredze, inovāciju virzītājspēks, uz kuru vēl var paspēt reģistrēties. https://zoom.us/webinar/register/WN_Hc7mmN-xTzWxB-d29FtOxg
Daudzās tiešsaistes sapulces,
konferences, semināri un citi pasākumi ZOOM, Teams un tamlīdzīgās
platformās cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem rada jaunus
izaicinājumus.
Kādas tehniskās iespējas, darbojoties katram pie sava datora, palīdz labāk dzirdēt sarunu biedra sacīto? Viena no iespējām ir pieslēgt datoram dzirdes cilpu. Pieņemot Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Viestura Kleinberga uzaicinājumu, šādu iespēju izmēģināja Baiba Bicēna un Daina Meldere. Arī Domes sēdēm, komitejām un darba grupām jābūt pieejamām – un ne tikai tad, kad tiek apspriesti sociālie jautājumi.
Labdien, vecāki, skolotāji, Nāc līdzās! dalībnieki!
Radošajos projektos un darbos esam pazīstami jau daudzus gadus, kopā veidojam mūsu skaistos Nāc līdzās! festivālus, izstādes, uzņemam fotogrāfijas, veidojam koncertus, dziedam korī, rakstām dzeju, zīmējam skaistas svētku kartiņas, darbojamies izglītojošos semināros, konferencēs un vēl citos vērtīgos projektos, ko šeit nepieminēju.
FCEI (FAMILY-CENTRED EARLY INTERVENTION for Children who are Deaf or Hard of Hearing) starptautiskā par agrīnu uz ģimeni centrētu intervenci bērniem ar nedzirdību vai dzirdes problēmām konference notiks 2022. gada 8. - 11. jūnijā Bad Ischl, Austrijā. Reģistrācija tiešsaistē sāksies 2021. gada oktobrī. 2021. gada februārī tiešsaistē būs pieejami FCEI vebināri.
Uzmanību! Tagad ir pieejams diskusijas videoieraksts. To var noskatīties šeit: https://cdn.tiesraides.lv/saeima.lv/20210118135101_saeima.lv.3_0
Pirmdien, 18.janvārī, notiks tiešsaistes diskusija “Saeima cilvēkiem ar invaliditāti”, kurā spriedīs par kultūras dzīves pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti.
Rūta Mežavilka ir rakstniece, dzejniece, dramaturģe, māksliniece, pieredzējusi žurnālu redaktore un dizainere. Nu jau vairākus mēnešus Rūta ir arī Rīgas domes deputāte Par!/Progresīvie frakcijā. Rūta kopš bērnībā pārciestas slimības ir vājdzirdīga, tāpēc viņa ir arī aktīva biedre NVO, kas pārstāv cilvēkus ar invaliditāti. Par savu pieredzi viņa raksta blogā Izvēle dzirdēt – izveledzirdet.wordpress.com
Diezgan daudziem sēdes dalībniekiem šis formāts sagādāja problēmas. Vairākiem neizdevās pieslēgties, citiem tas izdevās ar krietnu nokavēšanos. Arī man tas prasīja diezgan ilgu laiku, taču izdevās, un ekrānā parādījās sociālo jautājumu komisijas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs, Irēna Kondrāte un citi. Ātri atradu arī čatu, kurā varēja ierakstīt kādu komentāru. Daži to jau izmantoja. Pamanīju Ivara Kalniņa ierakstu, ka viņam neizdodas saslēgties ar surdotulkotāju, vai arī surdotulkotājai neizdodas pieslēgties sēdei – aizmirsu, kā tieši, bet kāds līdzīgs ieraksts tur bija.
9.decembrī tiešsaistē ZOOM platformā notika seminārs "Balss pārslodze un telpu akustika - problēmas, risinājumiem un jaunumi", kuru organizēja Darba drošības un veselības institūts. Tajā par dažādām mums svarīgām problēmām stāstīja Liepājas Universitātes asociētā profesore, Balss un runas izpētes laboratorijas vadītāja Baiba Trinīte (attēlā) un Jānis Ankipāns, ECOPHON, Saint-Gobain SIA Celtniecības produkti).
Pasaules dzirdes diena
2021 būs nozīmīga ar “Pasaules
ziņojumu par dzirdi”, kurā globālā mērogā tiek aicināts vērst
uzmanību uz dzirdes zaudēšanu un ausu slimībām visā dzīves
laikā.
Pasaules dzirdes dienas tēma ir
DZIRDES APRŪPE VISIEM!
DIAGNOSTICĒ, REHABILITĒ, KOMUNICĒ
Novembra "Tautas Veselības Avīzē" publicēts raksts par Agati Kalniņu no Ādažiem. Mamma Sanita stāsta, ka Agate agrā bērnībā smagi saslimusi un pārdzīvojusi vairākas smagas operācijas galvā. Izdzīvojusi, bet atklājies, ka viņa nedzird.
Terminoloģija un saīsinājumi
STT = runas pārveidošana tekstā
STTI = Runas pārveidošana tekstā, skrivtolking (Piezīme. Svešvārdi, kuriem latviešu valodā nav atbilstoša termina, atstāti oriģinālajā rakstībā slīprakstā)
SLI = tulkošana zīmju valodā
MHS = mutes - rokas sistēma
SSS= ar zīmēs atbalstīta runa =TSS=Tecken som stöd
VXD = vuxendöv, vājdzirdīgs, nedzirdīgs
Kela = Somijas Sociālās apdrošināšanas iestāde, valsts aģentūra
Pagājušajā gadā, uzzinājusi, ka pasaules diktātu rakstīs neredzīgie, nospriedu, ka jāmēģina arī man. Cik no diktētā varēšu sadzirdēt, un cik būs jāuzmin? Rakstīju, un, protams, daudz ko nedzirdēju. Ielaidu ļoti daudzas kļūdas, taču uzrakstīto nosūtīju. Par to, kā gāja, pastāstīju arī internetā. Nolēmu rakstīt arī šogad.
Miljons
eiro tiks piešķirti mašīntulkošanas programmas izstrādei un 400
tūkstošus eiro piešķirs automātisko subtitru izveidošanai TV
programmām igauņu valodā.
Tehnoloģijas nodrošinās arī efektīvāku atbalstu igauņu valodā viedierīcēm, ar kurām sazinās arvien vairāk cilvēku.