No 1. aprīļa uzlabo veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību bērniem ar dzirdes traucējumiem

Aicinājums pieteikties fokusgupā par cilvēku ar dzirdes traucējumiem iekļaušanu mūzikas nozares pasākumos

Labdien,
26. martā - gada pilnsapulce!

Svētdien, 2023. gada 26. martā plkst. 11:00 visi Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas "Sadzirdi.lv" biedri tiek aicināti piedalīties gada pilnsapulcē, kura norisināsies attālināti, ZOOM vidē.
Darba kārtība:
19.aprīlī Dailes teātrī izrāde ĀRSTS ar subtitriem
Kādā Lielbritānijas slimnīcā ārsti izmisīgi cīnās par jaunas meitenes dzīvību. Kad pie pacientes ierodas katoļu priesteris, lai sniegtu pēdējo sakramentu, slimnīcas vadītāja profesore Rute Vulfa neielaiž viņu palātā.
Šis incidents kļūst par iesākumu karam starp reliģiju un zinātni, prātu un jūtām, starp māņiem un īstenību, liekot slavenajai profesorei nonākt morāles krustcelēs un vienatnē stāties pretī sabiedrības tiesai.
22.martā ZOOM notiks seminārs par invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveidi bērniem

Labklājības ministrija šobrīd strādā pie konceptuālā ziņojuma izstrādes “Invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveide bērniem” (turpmāk – Ziņojums), kas paredz mainīt pieeju, pēc kādas tiek vērtēts bērna ar invaliditāti statuss. Labklājības ministrijas piedāvātā pieeja paredz invaliditāti bērniem vērtēt atbilstoši bērna attīstības vecuma posmiem (0-6 g.v., 7-14 g.v. un 15-17 g.v.), no 7 g.v. uzsākot vērtēt slimības (medicīniskās diagnozes) izraisīto ietekmi uz bērna funkcionēšanu. Savukārt no 15 g.v. funkcionēšanas izvērtējums būtu par pamatu invaliditātes noteikšanai, gradējot tos trīs smaguma pakāpēs (mēreni, smagi, ļoti smagi funkcionēšanas ierobežojumi), t.i., līdzvērtīgi kā pilngadīgām personām nosakot III, II vai I invaliditātes grupu. Līdz ar pieejas maiņu invaliditātes novērtēšanā, Ziņojums paredz arī sniegt priekšlikumus atbalsta pakalpojumu invaliditātes seku mazināšanai pilnveidošanai.
14. martā Valmierā notiks 2. iekļaujošās izglītības konference

Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības
centrs sadarbībā ar Valmieras novada Izglītības
pārvaldi organizē 2.iekļaujošās izglītības
konferenci “IEKĻAUT UN IEKĻAUTIES”.
Konferece notiks Valmieras sākumskolā, Leona Paegles ielā 40, Valmierā, 2023.gada 14.martā. Sākums plkst. 10:00
Lūgums dalībniekiem piedalīties līdz 10.martam, lai varam sagatavot apliecības.
EURO-CIU prezidentes Terēzas Amatas uzsaukums
Lepojos, ka es esmu! Uzklausiet mani!
25. februāris - Starptautiskā kohleāro implantu diena
Starptautiskajā kohleāro implantu dienā
tiek atzīmēts datums, kad pirms 66 gadiem tika veikta pasaulē pirmā
kohleārā implanta operācija. Tā notika 1957. gada 25. februārī.
Kopš 2009. gada šī diena tiek atzīmēta visā pasaulē.
Koleārais implants daudziem cilvēkiem ir nezināms tehniskais palīglīdzeklis, bet daudziem citiem tas ir palīdzējis atgūt zaudēto dzirdi. EURO-CIU Eiropas Kohleāŗo implantu lietotāju asociācija rīkos izpratnes veidošanas pasākumus, lai nodrošinātu redzamību ar starptautiskajiem moto:
25. februāris - Starptautiskā kohleāro implantu diena

Kohleāros implantus, kuri pat no dzimšanas nedzirdīgiem cilvēkiem palīdz dzirdēt, Latvijā izmanto jau vairāk nekā 20 gadus. Pirmajos gados vecāki operācijai un implantam vāca ziedojumus, bet nu jau daudzus gadus tā tiek apmaksāta ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.
Tiešsaistes seminārs par atbalsta pasākumiem skolēniem ar dzirdes traucējumiem
Valsts izglītības satura centra Iekļaujošas un speciālās izglītības nodaļa sadarbībā ar Valmieras Gaujas krasta vidusskolu – attīstības centru šī gada 2. martā plkst.14.00 organizē tiešsaistes semināru “Atbalsta pasākumi skolēniem ar dzirdes traucējumiem iekļaujošā izglītībā”.
Tiešsaistes seminārā Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra metodiķe Uldze Strazdiņa kopā ar attīstības centra vadītāju Daigu Ramatu un latviešu valodas skolotāju Inu Bankavu pastāstīs par atbalsta pasākumu nodrošināšanu skolēniem ar dzirdes traucējumiem, sniegs praktiskus ieteikumus, kā palīdzēt skolēniem ar dzirdes traucējumiem mācību satura apguvē.
Aicinām seminārā piedalīties skolotājus, atbalsta speciālistus, vecākus, interesentus. Semināra noslēgumā lektores atbildēs uz uzdotajiem jautājumiem.
Informācija par pieslēgšanos tiešsaistes semināram būs pieejama VISC tīmekļa vietnē, kā arī sociālajos tīklos.
Gaidīsim Jūs mūsu tiešsaistes seminārā!
Atbalsts ģimenēm, kurās aug bērns ar invaliditāti!
Pievienotajā infografikā varat uzzināt, kāds atbalsts pienākas no valsts, pašvaldībām vai ES fondiem.

Dailes teātra izrāde SMIĻĢIS būs pieejama cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem
Dailes teātris iestājas par iekļaujošu sabiedrību un arī turpmāk repertuārā piedāvās izrādes, kas pielāgotas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Informācija par titriem būs redzama gan teātra mājaslapas kalendāra sadaļā pie attiecīgās izrādes, gan bilesuparadize.lv kasēs.
Par komunikāciju ar medicīnas iestādēm

Kā cilvēki ar dzirdes traucējumiem var izsaukt ātro palīdzību, komunicēt ar mediķiem, reģistrēties vizītei pie speciālistiem, ja nevar izmantot telefonu? Kādas iespējas pastāv, un kā tās darbojas dzīvē?
Aptauja par subtitru izmantošanu medijos

Iekļaujoša izglītība - vai tas ir sasniedzams mērķis?
Aicinām Jūs 15. decembrī piedalīties diskusiju cikla “Aktuāli sociālie jautājumi Latvijā un Eiropā” noslēdzošajā tematiskajā pasākumā “Iekļaujoša izglītība – vai tas ir sasniedzams mērķis?”
Sociālajos jautājumos spēcīga un vienota Eiropa ir ne tikai eiropiešu labbūtības un labklājības jautājums, bet arī konkurētspējīgas ekonomikas pamats. Kvalificēts darbaspēks, kas ir saņēmis mūsdienīgu un piemērotu izglītību, spēj pielāgoties darba tirgus un vides dažādiem izaicinājumiem, ir ļoti būtisks sabiedrības attīstības elements.
Tilde varēs nodrošināt TV raidījumu subtitrēšanu
Latvijā būs pieejams
tehnoloģiju kompānijas SIA “Tilde” sadarbībā ar medijiem izstrādāts
rīks, kas ļaus lielā apjomā un ar būtiski zemākām izmaksām
nodrošināt subtitrus audiovizuālam saturam, piemēram, televīzijas
programmās un pakalpojumos.
Aptauja vecākiem, kuri audzina bērnus ar funkcionēšanas ierobežojumiem par iekļaujošu sabiedrību

Labdien, dārgie vecāki! Lai veicinātu sabiedrības izpratni par vajadzībām bērniem ar funkcionēšanas ierobežojumiem un viņu ģimenēm un iekļaujošu attieksmi Latvijā, mums ļoti nepieciešama Jūsu palīdzība. Aizpildiet, lūdzu, šo aptauju, kuras rezultāti mums palīdzēs lēmumu pieņēmējiem parādīt reālo situāciju.
Aptaujas rezultāti tiks prezentēti atbildīgajām ministrijām (Labklājības ministrija, Veselības ministrija), Saeimai un tās deputātiem, ar mērķi veicināt virzību uz iekļaujošu sabiedrību.
Rīgas Starptautiskais kino festivāls - arī cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.
Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem festivāls piedāvās iekļaujošos titrus (closed captioning) – tie paredz to, ka titros latviešu valodā ir aprakstīta arī audio informācija (skaņas avoti, mūzika u.c.). Iekļaujošie titri būs pieejami tikai tiešsaistes seansiem un sekojošām filmām: “Kluso salu fikcija”, “Lūdzu, mazulīt, lūdzu”, “Korsete”, “Mēdeja”, “Pēdējais cilvēks”, “Visi ienīst Juhanu”, “Nemiera gari”, “Maija Isola – formas un krāsas meistare”, “Kraukļa grava”, “Konference”, “Komēdijas karaliene” un “Ceļš”.
Māra Ruva: Mācoties vājdzirdīgo skolā, diez vai iegūtu izglītību un satiktu Andri
Māra Ruva ir vājdzirdīga kopš zīdaiņa vecuma, taču apveltīta ar īpašām spējām – citu teikto viņa māk nolasīt no lūpām, turklāt arī pati labi runā un ikdienā iztiek bez zīmju valodas. Mārai dzīvē prieku sniedz ne vien sapņu darbs Nacionālajā bibliotēkā, bet arī mīlošs vīrs Andris un dēls Kaspars.
Aizdomas attiecībā uz Māras dzirdi viņas mātei Dzintrai radušās neilgi pēc meitiņas piedzimšanas. Mamma mazulīti saukusi vārdā, stāvot aiz muguras, bet Māra nav reaģējusi. „Mani toreiz izmeklēja LORs, kurš pārbaudīja degunu un kaklu, nevis ausis! Viss bija kārtībā. Gada vecumā izslimoju angīnu, saņēmu penicilīna un streptomicīna potes, par ko tobrīd vēl nezināja, ka tās ir kaitīgas dzirdei. Gada un astoņu mēnešu vecumā nokļuvu Bērnu slimnīcā, kur pirmo reizi pārbaudīja arī ausis un konstatēja ieilgušu vidusauss iekaisumu,” stāsta Māra, piebilstot, ka viņai diagnosticēta „abpusēja sensoneirāla vājdzirdība”, kas ir traucējums iekšējā ausī vai nervu ceļos no iekšējās auss uz smadzenēm, un ko nevar izārstēt.
Pārdomas, LNB un LNS prezentācijas skatoties

Uzņēmēji varēja pamēģināt ratiņkrēslā izbraukt pa pandusu, kurš pie SIVA gan bija pareizi uzbūvēts un grūtības nesagādāja. Grubuļainais un vietām izdrupušais asfalts bija sarežģītāks. Neredzīgo biedrība bija paņēmusi līdzi daudzus bukletus par tiflotehniku, kurus deva visiem pasākuma dalībniekiem. Nedzirdīgo savienības pārstāvji bija paņēmuši līdzi daudzus dažādus surdotehniskos palīglīdzekļus, kuri bija sakrauti kārbās uz galda.
Tiesībsarga birojs jau astoto gadu rīko konkursu "Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam"

Tiesībsargs jau astoto gadu aicina iedzīvotājus būt vērīgiem, pamanīt un novērtēt mūsu līdzcilvēku nozīmīgo ieguldījumu cilvēku ar invaliditāti atbalstam, piesakot viņus konkursam “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam”. To iespējams paveikt līdz 5. oktobrim. Konkursa balvu piešķir par aktivitātēm, kas ir uzsāktas vai īstenotas laika posmā no 2021. gada 1. septembra līdz 2022. gada 31. augustam. Konkursu rīko tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku.