Reāllaika titri sarunu festivālā LAMPA. 2025.
Šogad pirmajā dienā Sadzirdi.lv pārstāve festivālu skatījās attālināti. Otrajā dienā no rīta bijām klātienē un paši piedalījāmies kādā sarunā, bet vakarā politiķu cepiens tika redzēts datorā. Tālāk Baibas iespaidi.
Saruna par bērniem ar dzirdes traucējumiem un izglītību tehnoloģiju laikmetā

21. jūnijā mums pirmo reizi bija iespēja piedalīties festivālā LAMPA Cēsīs. Saruna bija tikai stundu gara, sakāmā (un problēmu) ļoti daudz, tāpēc no vairākām idejām atlasījām vienu no akūtākajām: vājdzirdīgie bērni un izglītība. Latvijā tūkstošiem bērnu ir nepieciešama visaugstākās kvalitātes, zinātniski pamatota metodoloģija runas un valodas apguvei. Tehniskie risinājumi vien nav pietiekami - bērni ir jāmāca runāt un lietot mutvārdu valodu, lai viņi varētu pilnvērtīgi iegūt izglītību un piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Sabiedrībai jāmācās to sadzirdēt!
Uz sarunu tika uzaicināti vadošie Latvijas speciālisti audioloģijas, valodas attīstības un iekļaujošās izglītības jomā. Tās mērķis bija izglītot sabiedrību, vecākus un politikas veidotājus, lai veicinātu izpratni par dzirdes traucējumiem un attieksmes nozīmi to pārvarēšanā.
Var pieteikties uz Latvijas Bērnu fonda rīkotajām nometnēm!

Lai pieteiktu savu bērnu dalībai nometnē, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu.
Atbalstīsim Bērnu dzirdes centra remontu!
Latvijas Bērnu dzirdes centrā
reģistrēti aptuveni 1200 bērnu ar paliekošiem dzirdes traucējumiem.
Apmēram 150 bērnu katru gadu izmanto centra rehabilitācijas nodaļas
pakalpojumus , kurā uzturas nedēļu vai ilgāk. Diemžēl šīs telpas ir
novecojušas. Tur trūkst mājīgas un atbalstošas vides.
Tāpēc komanda "Dod dzīvei jaudu" apņēmusies radīt bērniem labāku nākotni. Telpām jābūt mūsdienīgām un skaistām! Ticam, ka kopīgiem spēkiem ir iespējams radīt brīnumus.
Lūdzam Dzirdes centru atbalstīt ar ziedojumiem vai brīvprātīgo darbu, kā arī dalīties ar šo vēsti citur. Pastāsties arī saviem draugiem un kolēģiem par šo projektu! Ja varat palīdzēt ar remontdarbiem, arī tas būtu lieliski!
Skrienam!

2025.gada 25. februāris - Kohleāro implantu diena. Šķēršļu pārvarēšana, tiltu veidošana

SIVA aicina pieteikties profesionālās piemērotības noteikšanai
Sociālās integrācijas valsts aģentūrā norit
pieteikšanās valsts finansētam profesionālās piemērotības
noteikšanas pakalpojumam. Tā laikā personas ar invaliditāti,
prognozējamu invaliditāti vai funkcionēšanas ierobežojumiem var
saņemt speciālistu ieteikumus profesionālajai rehabilitācijai,
noskaidrojot atbilstošāko nākotnes karjeru, lai integrētos darba
tirgū.
Profesionālās piemērotības noteikšana pieejama ikvienam interesentam darbspējīgā vecumā, kuram ir noteikta invaliditāte, prognozējama invaliditāte vai funkcionēšanas ierobežojumi atbilstoši Starptautiskajai funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijai. Tā ir iespēja pavērt jaunu lappusi un atrast sev interesējošu un piemērotu virzienu tālākajām dzīves gaitām, neļaujot veselības stāvoklim kļūt par šķērsli pašizaugsmei. Pašreiz izziņoti profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojuma sniegšanas datumi līdz šā gada 28. martam.
RUNA:JAM – par visu, kas svarīgs. Zīmju valodā un ar subtitriem

Trešo sezonu TV4 ēterā uzsācis raidījums “RUNA:JAM”, kura 12 epizodēs digitālā satura veidotājas Nansijas Garkalnes vadībā tiek meklētas atbildes uz mūsdienu aktuālajiem jautājumiem.
Grozījumi Invaliditātes likumā
- ka invaliditāte tiek noteikta uz vienu līdz pieciem gadiem vai bez atkārtota termiņa (uz mūžu vai nepilngadīgai personai līdz 18 gadu vecumam) – stājas spēkā 04.12.2024.
- turpmāk invaliditātes ekspertīze tiek uzsākta tikai tad, kad saņemti visi normatīvajiem aktiem atbilstošie dokumenti – stājas spēkā 01.01.2025.
- atkārtotas invaliditātes termiņa sākuma datums ir atkarīgs no dokumentu iesniegšanas laika invaliditātes ekspertīzei Komisijā – stājas spēkā 01.01.2025.
- persona invaliditātes un darbspēju ekspertīzei dokumentus Komisijā var iesniegt ne biežāk kā reizi sešos mēnešos – stājas spēkā 01.01.2025.
- Komisijai ir tiesības veikt atkārtotas invaliditātes ekspertīzi un pieņemt lēmumu trīs mēnešu laikā (gadījumos, ja personai iepriekš noteiktā invaliditāte ir spēkā vēl vismaz četrus mēnešus) – stājas spēkā 01.01.2025.
Liepājas koncertzālē uzstādīta indukcijas cilpa
Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”
kļuvusi pieejamāka cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Testēta un
ieviesta indukcijas cilpas sistēma, kas sniedz iespēju efektīvāk
uztvert skaņu, izmantojot dzirdes aparātu. Indukcijas cilpa
apmeklētājiem pastāvīgi pieejama koncertzāles informācijas centrā
1. stāvā, un tā tiek aktivizēta Lielajā zālē speciāli norādītos
koncertos, lai piedāvātu iespējami labāko mūzikas klausīšanās
pieredzi.
Vecākiem un speciālistiem ir jāstrādā kopā!

Šī gada 11. oktobrī man bija gods uzstāties Lietuvas vājdzirdīgo ģimeņu atbalsta asociācijas Pagava (tulkojumā "apzināšanās, uztvere") organizētajā starptautiskajā konferencē, kas bija veltīta iekļaujošai izglītībai bērniem ar dzirdes traucējumiem. Konference norisinājās par godu Pagava 30 gadu jubilejai un tajā piedalījās ap 180 cilvēku. Organizācija tika dibināta 1994. gadā kā vecāku pašpalīdzības organizācija, apvienojot ģimenes, kas audzina bērnus ar dažāda veida dzirdes traucējumiem, tostarp dzirdes aparātu un kohleāro implantu lietotājus, zīmju un runātās valodas lietotājus, kā arī citas ģimenes, kurām ir interese par nedzirdīgo kultūru un cilvēku ar dzirdes traucējumiem problēmām.
Pieejamība un piekļūstamība
Agrāk ļoti plaši lietoja vārdu pieejamība, taču pēdējos gados arvien biežāk parādās vārds
piekļūstamība. Kāda ir atšķirība starp šiem
jēdzieniem?
Lai arī, runājot par piekļūstamību, vēsturiski nereti tiek lietots un attīstības plānošanas dokumentos un normatīvajos aktos termins pieejamība, tie saturiski ietver sevī atšķirīgus principus. Pieejamība nozīmē vides/objekta/pakalpojuma pieejamību vai esamību kopumā, savukārt piekļūstamība nozīmē, ka konkrētajai videi/ objektam/pakalpojumam ir iespēja fiziski piekļūt un to var lietot, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus. Tādējādi pieejamība var izslēgt piekļūstamību, savukārt piekļūstamība ietver arī pieejamību. Līdz ar 2019.gada 17.aprīlī pieņemto Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2019/882 par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām (Piekļūstamības Direktīva) nākotnē abu jēdzienu lietojums veidojams, tos nošķirot.
Radio raidījumi ar titriem!

AirPods Pro austiņas varēs izmantot kā dzirdes aparātu

“Apple” informē par “Airpods Pro” uzlabojumiem. Viens no tiem ir tāds, ka šīs austiņas varēs izmantot kā dzirdes aparātu, pastiprinot skaņas, kas ir grūtāk saklausāmas. Šīs austiņas saņemšot medicīniskas ierīces novērtējumu. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and Drug Administration – FDA) paziņoja, ka apstiprina “Airpods Pro” jauno dzirdes aparāta funkciju.
Ašera sindroma diena 2024.gada 21. septembrī

Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2024

Cāļa forums tiks slēgts

Reāllaika titri festivālā LAMPA un cita pieejamība

Vairākas dienas pirms sarunu festivāla sākuma pamatīgi izpētīju pasākumu programmu. Izklikšķināju pilnīgi visu 365 sarunu, darbnīcu, izrāžu un citu piedāvājumu aprakstus, izskatīju dalībnieku sastāvu un atzīmēju vairāk nekā 80 pasākumus, kurus radās vēlēšanās apmeklēt. Skaidrs, ka tā bija neiespējamā misija, ņemot vērā to, ka daudz kas norisinājās vienlaicīgi un dažādās vietās. Tomēr zināms plāns radās. Ar zīmi T atzīmēju pasākumus, kuros tika piedāvāta reāllaika teksta transkripcija.
Festivālā LAMPA tiks nodrošināta reāllaika transkripcija

Atbildes Tiesībsarga aptaujai par piekļūstamību Latvijas teātros
Lai noskaidrotu, kā teātros nodrošināta piekļūstamība cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti, Tiesībsarga birojs nesen rīkoja aptauju. Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija Sadzirdi.lv izpētīja vairāku teātru mājaslapas un sarakstīja secinājumus un ieteikumus galvenokārt par to, kas aktuāli skatītājiem ar dzirdes traucējumiem.